Z Ewą Wołowiec

Imagemanagerem Play Golf Club na temat założeń klubu, pierwszych sukcesów i wątpliwości golfistów, z którymi się zetknęła.

 

Wczoraj rozpoczął działalność Play Golf Club, pierwszy klub skupiający golfistów z całej Polski. Niemal natychmiast pojawiła się cała masa pytań, dotyczących jego funkcjonowania. Po 24 godzinach od inauguracji postanowiliśmy porozmawiać z managerem Play Golf Club – Ewą Wołowiec, na temat założeń klubu, pierwszych sukcesów i wątpliwości golfistów, z którymi się zetknęła.

Jeśli to nie tajemnica, ile osób zapisało się w 24 godziny od momentu powstania Play Golf Club?
Od momentu uruchomienia klubu zapisało się, póki co, 66 osób. Taki wynik bardzo nas cieszy.

Czym Play Golf Club różni się od innych klubów?
Play Golf Club jest klubem ogólnopolskim, nie znajduje się przy polu. Zrzeszamy golfistów z całej Polski, a nie z jednego miasta czy jego okolicy. Poza tym, oferujemy przystąpienie do klubu w bardzo atrakcyjnej cenie, 399 zł za roczne członkostwo. Naszym głównym celem natomiast jest aktywizacja golfistów.

Pomysł dosyć innowacyjny… To pierwszy tego rodzaju klub w Polsce. Jak narodziła się ta idea, do kogo jest kierowana i czy nie jest nieco ryzykowna?
Pomysł narodził się z wyników ankiety, jaką przeprowadziliśmy wśród około 4.500 osób, które mają Zieloną Kartę, ale do tej pory nie przystąpiły do tradycyjnego klubu. Ankieta dała ciekawe wyniki. Okazało się, iż te osoby chciałyby nadal uczestniczyć w życiu golfowym, ale z różnych przyczyn są poza nim, albo nie wiedzą, jak przystąpić do klubu, na czym polega członkowstwo, itp. Z różnych przyczyn osoby te nie skorzystały z oferty tradycyjnych klubów. My wyszliśmy im naprzeciw.

W jaki sposób Play Golf Club chce przemówić do tych osób?
Trzeba powiedzieć, iż Play Golf Club powstał przy współpracy z różnymi polami golfowymi i trenerami, z ich poparciem. Atrakcyjność naszego klubu polega na tym, iż za przystępną cenę, można zostać prawowitym członkiem Polskiego Związku Golfa i monitorować swoje umiejętności golfowe, poprzez prowadzenie handicapu. Dodatkową zaletą naszego klubu jest fakt, iż osoba, która nie chce wiązać się z tradycyjnym klubem golfowym (ponieważ dużo podróżuje, często gra w różnych miejscach, itp.), może normalnie uczestniczyć w życiu golfowym (mieć hcp, należeć do klubu), nie przystępując do tradycyjnego klubu golfowego, związanego z jednym miejscem.

Czy podobne programy są praktykowane w Europie?
Tak, nawet nie trzeba szukać daleko. W Niemczech od kilku lat działa program – VCG, który zrzesza około 50 000 członków.

Kto jest założycielem Play Golf Club?
Założycielem jest G24 Group, natomiast podstawowymi beneficjentami są pola golfowe. Członkowstwo w naszym klubie zapewnia, między innymi, prowadzenie handicapu i wiele zniżek, ale ostatecznie nasi członkowie i tak trafią na tradycyjne pola golfowe, bo tylko tam można grać. Osoby, które „zostaną zaktywizowane” będą spędzać czas na polach golfowych, wykupywać green fee, zaopatrywać się w sprzęt. Taka osoba jest klientem pola golfowego , a naszym tylko pośrednio. Jeśli dany golfista będzie często grał na jednym polu i stwierdzi później, iż chce zostać członkiem tradycyjnego klubu, to wówczas jest to nasz wspólny sukces. Sukces Play Golf Clubu i pól golfowych.

Czy pola golfowe miały obawy przy wsparciu programu?
Obaw było mało. Przede wszystkim dotyczyły one faktu, iż na zniżki mogą przejść osoby, będące już teraz członkami danego klubu. Chcielibyśmy uniknąć takiej sytuacji. Play Golf Club jest skierowany przede wszystkim do osób, które dopiero co zdały egzamin na Zieloną Kartę lub nie wstąpiły jeszcze do żadnego klubu. Naszym wspólnym projektem z polami golfowymi ma być aktywizacja tych osób. Golfista, który chce przystąpić do Play Golf Club, ale był dotychczas członkiem tradycyjnego klubu, musi się liczyć z tym, że ten klub golfowy ma prawo odmówić mu zniżek na polu. Taki zapis jest w naszym regulaminie i chroni pola golfowe. Osoba, która będzie chciała natomiast być uczestnikiem dwóch klubów – naszego i tradycyjnego – może oczywiście tak postąpić.

Czy Play Golf Club jest konkurencją dla tradycyjnych klubów?
Absolutnie nie jest. Jest raczej wsparciem dla pól. To oni są docelowymi beneficjentami. Nasz klub ma za zadanie organizowanie różnego rodzaju aktywności: szkoleń, turniejów, wyjazdów. Jego celem jest wykształcenie golfisty, który w przyszłości może stać się członkiem tradycyjnego klubu.

Jednym z waszych haseł jest to, iż prowadzicie karty HCP Klubowe. Na czym one polegają, dlaczego zostały wprowadzone w tym roku i do czego służą?
Każda osoba, która zdała egzamin na Zieloną Kartę może przystąpić do klubu i mieć prowadzony handicap od 54. To oznacza, że dana osoba może brać udział w przeznaczonych dla niej turniejach w całej Polsce. Wszystkie kluby ten handicap będą prowadzić w zintegrowanym jednym systemie Eagle (w tym samym, w którym prowadzone są turnieje klubowe). Jeśli dany golfista zagra na przykład na polu Toya Golf Club i jego hcp spadnie po rundzie do 43, wówczas, gdy pojedzie do Amber Baltic będzie grał z hcp 43, a nie 54, gdyż jego hcp będzie już uaktualniony i widoczny w systemie Eagle. Wcześniej często hcp od 54 był prowadzony indywidualnie przez kluby i jego weryfikacja na różnych polach była utrudniona. HCP Klubowy jest ukłonem w stronę początkujących golfistów. Pomysł wprowadzenia takiej karty powstał w PZG już rok temu, a został wdrożony teraz.
W tej chwili, również wszystkie pola 9-, i 6-dołkowe są objęte tym systemem. Każdy turniej jest w nim prowadzony i po rozegraniu danego turnieju czy rundy, zmiany w hcp, jeśli takie zajdą, będą widoczne natychmiast. Na tej samej zasadzie działają teraz także wszystkie kluby. Każdy może oprócz tego organizować różnego rodzaju aktywności, tak samo jak Play Golf Club.

Jakie są cele Play Golf Club na najbliższy sezon i jakie są długofalowe zamierzenia?
Celem Play Golf Club jest zaktywowanie osób, które zdały egzamin na Zieloną Kartę, tak by uczestniczyły w życiu golfowym. Chcemy organizować na różnych polach kursy doszkalające , dodatkowe turnieje. Celem zarówno naszym jak i wszystkich klubów jest zarazić golfową pasją. By Ci, którzy jeszcze nie grają, stali się prawdziwymi golfistami, zaczęli pojawiać się na polach golfowych, grali, ćwiczyli i systematycznie obniżali swój hcp.

Czy w przyszłości macie w planie zbudowanie jakiegokolwiek obiektu golfowego, przy którym będzie działał wasz klub?
W pewien sposób jesteśmy obecni na wszystkich polach, z którymi współpracujemy. Póki co, nie mamy takich planów.

Czy Play Golf Club nazwałabyś rewolucją w polskim golfie, czy raczej naturalnie wynikającą ewolucją, kolejnym krokiem w rozwoju golfa w Polsce?
Jeśli uda nam się aktywizować kilka tysięcy nowych osób, wówczas będziemy mogli mówić o dużym sukcesie polskiego golfa. Póki co, nasz klub traktujemy jako ewolucję programu Play Golf, ale z dużymi nadziejami patrzymy na rozwój tej wspaniałej dyscypliny w naszym kraju.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia
Dziękuję

 

wywiad przeprowadziła Anna Maliszewska Golf24

Turnieje
<< Czerwiec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930