Maroko - morze, słońce i golf

 Maroko można nazwać krajem przeciwieństw. Są tu rozległe pustynne obszary Sahary i przepiękne wybrzeże morskie, góry z terenami narciarskimi dochodzące do 4000 metrów i niebezpieczne głębokie rozpadliny wydrążone przez deszcz. Są milionowe miasta i małe, zapadłe wioski z garstką mieszkańców, bajońsko bogaci i  bardzo biedni mieszkańcy, najnowocześniejsze budowle oraz ruiny starożytnych miast.
Golf w Maroko to „królewski sport”, uwielbiany i spopularyzowany przez poprzedniego władcę kraju, Hassana II.

O kraju

Maroko położone jest w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Dużą część kraju stanową góry Atlas oraz piaski Sahary. Stolicą Maroka jest miasto Rabat, jednakże prawdziwy ośrodek kulturalny i turystyczny kraju stanowią Marrakesz, a także sławna Casablanka – największy port w kraju. O bogatej historii tego miejsca świadczą pozostałości po czasach rzymskich i średniowieczne arcydzieła architektury islamu. Nieodłącznym elementem marokańskiej kultury są targi, tzw. suki, odbywające się kilka razy w tygodniu w każdym dużym mieście. Zróżnicowanie krajobrazowe i klimatyczne kraju sprawia, iż miłośniczki aktywnego wypoczynku na pewno znajdą tu sport dla siebie, od nart poprzez wspinaczki górskie i sporty wodne aż do golfa. Golf jest reklamowany jako jedna z czołowych atrakcji Maroka. Honorowym przewodniczącym Marokańskiej Federacji Golfa był król Hassan II, wielki miłośnik tego sportu, do dziś odbywają się nazwane od jego imienia główne rozgrywki golfowe kraju - Hassan II Trophy. Obecnie w kraju jest 17 pól golfowych i planowane jest utworzenie następnych. Najwięcej atrakcyjnych miejsc dla golfistów i golfistek znajduje się w okolicach Marrakeszu i Agadiru.

Marrakesz

Marrakesz nazywany bywa czerwony miastem od płomienno-czerwonych dachów domów, które podczas zachodu słońca wyglądają tak, jakby stały w ogniu. Afrykański charakter tego miasta podkreślony gorącym powietrzem, czerwonymi murami oraz niezliczonymi palmami, przyciąga tłumy turystów. Mimo to Marrakesz urzeka tajemniczą aurą, wiąże się z nim wiele historii i legend. W mieście znajduje się największy w Afryce plac targowy zwany Jamaa El Fna, który co wieczór staje się miejscem niesamowitego teatru – pod gołym niebem swoje kuchnie rozkładają dziesiątki kucharzy, którzy przygotowują gotowaną baraninę, wywar z łbów, czerwone zupy pełne egzotycznych przypraw. Ponieważ muzułmanie mają zakaz picia alkoholu, jedzenie zapijają świeżym sokiem z pomarańczy albo herbatą miętową. Między kucharzami usadawiają się zaklinacze węży, muzykanci, tancerze, a także gotowi do wyrywania zębów dentyści. Marrakesz oprócz egzotycznego oblicza ma także drugie – nowoczesne, pełne hoteli, restauracji i kawiarni. Jest to również doskonałe miejsce do gry w golfa. W pobliżu znajdują się trzy wysokiej jakości pola golfowe - Le Golf Palmeraie, Golf d' Amelkis, Royal Golf de Marrakesz. Wszystkie pola są 18-dołkowe, a dodatkową atrakcje stanowią  naturalne przeszkody: bunkry, jeziora, roślinność. Około 10 minut od centrum Marrakeszu w pobliżu pól znajduje się luksusowy, wybudowany w typowym marokańskim stylu hotel, a raczej pałac Palmeraie Golf Palace.

Agadir

Kawał wybrzeża na południowym-zachodzie Maroka tworzy kompleks najnowocześniejszych hoteli, luksusowych sklepów i szerokich plaż z łagodnym białym piaskiem. Ta część kraju należy tylko do turystów, którzy pragną skosztować orientu, nie wyrzekając się jednocześnie europejskich wygód. Stąd można wyruszyć na wycieczki do Marrakeszu, pięknych obszarów górskich Atlasu i na Saharę. Targ w Agadirze to prawdziwy raj dla miłośniczek zakupów, można znaleźć tam wszystko od świeżych warzyw i owoców i aromatycznych przypraw, po orientalne tkaniny czy też wyszywane kaftany. Nad zatoką w Agadirze rozciąga się piękna, piaszczysta plaża szeroka prawie na 100 m, z ośrodkiem sportów wodnych i kortami tenisowymi. Z powodu łagodnego klimatu Agadir stał się  popularnym miejscem do gry w golfa. W odległości kilku kilometrów od centrum turystycznego znajdują się dwa malownicze pola golfowe Golf les Dunes i Golf Du Soleil. Na szczególną uwagę zasługuje najbardziej znane marokańskie pole Golf Du Soleil, miejsce łączące w sobie marokańską gościnność i golfową etykietę. To 27-dołkowe pole posiada trzy technicznie zróżnicowane części, co pozwala na grę golfistkom o różnym poziomie umiejętności. Wszystkie Panie zachwyci na pewno przepiękna okolica w otoczeniu eukaliptusów oraz bliskość oceanu. W pobliżu znajduje się nowy luksusowy hotel Royal Atlas oferujące miedzy innymi centrum SPA.

Maroko jest wymarzonym miejscem dla miłośniczek golfa oferującym możliwość gry przez cały rok przy pięknej aurze i w komfortowej atmosferze stworzonej przez gościnnych Marokańczyków.


Magdalena Kozłowska
Turnieje
<< Marzec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031