Zasady gry w golfa

Gra w golfa polega na trafieniu piłką do dołka w jak najmniejszej ilości uderzeń. Na polu jest 18 dołków. Wszystkie razem mierzą około 6000 metrów. Długość pojedynczych dołków waha się od 100 do 600 metrów. W zależności od długości dołek ma swój par, czyli normę uderzeń, w jakiej bardzo dobry gracz powinien ten dołek rozegrać. Krótkie dołki do około 230 metrów mają par 3, średnie do 450metrów są par 4, dłuższe to par 5. Piłkę uderza się specjalnymi kijami dobieranymi ze względu na odległość, na jaką planuje się wykonać uderzenie i planowaną trajektorię lotu piłki.

 

Każdy dołek ma swoje miejsce startu (tee), skąd rozpoczyna się grę, green – obszar wokół wyciętego w ziemi dołka z najniżej koszoną trawą, fairway – droga kilkudziesięciometrowej szerokości, z nisko koszoną trawą, z której należy korzystać, jeżeli green nie jest w zasięgu jednego uderzenia. Pozycja dołka na greenie jest zaznaczona wysoką chorągiewką. Pomiędzy tee a greenem występują przeszkody: rough – wysoka trawa, bunkry – zagłębienie w ziemi wypełnione piaskiem, woda, drzewa, krzewy, pochyłości terenu…

 

W jednej grupie golfistów wychodzących na pole może znaleźć się najwyżej czterech graczy. Wszyscy po kolei wykonują uderzenia z tee. Następnie idą do swoich piłek i wykonują następne uderzenie w stronę chorągiewki. Pierwszy uderza ten, którego piłka znajduje się najdalej od dołka. Kiedy odsuną się na bezpieczną odległość, grę na tym samym dołku może zacząć następna grupa. Grę się kontynuuje, aż piłki wszystkich graczy z grupy znajdą się w dołku. Wyniki należy zapisać na specjalnej karcie, na starcie następnego dołka.

 

W torbie gracza może znajdować się maksymalnie 14 kijów. Różnią się długością, wagą, kształtem główki i nachyleniem lica, które decyduje o torze lotu piłki. Woods to kije, którymi uderza się piłkę najdalej. Są najdłuższe, najlżejsze, ich główka jest pogrubiona a lico nachylone pod niewielkim kątem.

 

Zwykle podczas gry używa się dwóch lub trzech sztuk. Najlepsi gracze uderzają pikę tymi kijami na odległość nawet ponad 300 metrów. Irons to najliczniejsza grupa kijów (około 10 w torbie). Wszystkie nieznacznie się różnią, tak żeby piłka uderzona z taką samą siłą, ale innym kijem leciała na różne odległości.

 

Każdy kolejny kij powinien posyłać pikę około 10 metrów dalej niż poprzedni. Im niższy numer kija tym dalej piłka leci. Ironami uderza się na odległości 100 – 200 metrów. Putter to specjalny kij do uderzeń na greenie, po których piłka się toczy. Inne kije, z którymi można się spotkać to wedge: wyglądają tak jak irons, ale ich lico jest bardziej pochylone, żeby uderzać piłkę wyżej i bliżej. Specjalnym wedgem jest sand wedge, którym wybija się piłkę z piasku. Najczęściej gracze mają w torbie dwa kije tego typu (chociaż niektórzy nawet cztery). Ostatni rodzaj kija, o którym warto wspomnieć to coraz bardziej popularne tzw. rescue lub utilities. Wyglądają jak skrzyżowanie irons i woods. Używa się ich zamiast długich ironów do dość dalekich uderzeń.

Turnieje
<< Czerwiec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930